Dzień Kropki w naszej szkole
15 września w naszej szkole, po raz kolejny, obchodzony był Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, talentu, odwagi, a przede wszystkim, wiary we własne siły.
Ten dzień uczniowie rozpoczęli od obejrzenia lub wysłuchania opowiadania o małej dziewczynce Vashti. Bohaterka na naszych oczach, dzięki swojej wspaniałej nauczycielce, uwierzyła w swój, dopiero co odkryty talent, staje się artystką. A wszystko to dzięki kropce. Oto kilka relacji naszych nauczycieli z tego dnia.
W tym dniu, dzieci i młodzież naszej szkoły, wykazali się niezwykłą pomysłowością. Młodsi uczniowie z grupy Ob pod opieką pani Agaty Nowak, wykonali malując pędzlem barwne prace plastyczne, których centralne miejsce zajmowała kropka. Natomiast grupa Oa, po uświadomieniu przez panią Paulę Sianos , że każdy przedszkolak ma jakieś ukryte zdolności, talent, dzieci, wg relacji nauczycielki, zrealizowały najbardziej twórczą część lekcji – liść w kropki.
Nieco starsi uczniowie zrobili wyklejanki z użyciem kropek. Mogli także podziwiać jak przyozdobiona, pokolorowana przez nich, na karcie pracy, wielka kropka, zmieniła się w kulę, która kręciła się wokół własnej osi. Ożywienie kuli było możliwe dzięki aplikacji Quiver. Robienie zdjęć, filmików z własnoręcznie pokolorowaną kropką było niecodziennym doświadczeniem. Wszyscy byli zachwyceni. Ten element lekcji pojawił się u wszystkich pań uczących matematyki czyli Marzeny Kasprzak, Joanny Konary, Katarzyny Żmudy i Bernadety Marczak.
Młodsze klasy, pod kierunkiem pani Katarzyny Żmudy, stoczyły rozgrywkę „Czarna dziura”. Uczestnicy wykorzystując plansze ćwiczyli się w kreatywności, umiejętności dodawania i opracowywaniu strategii.
Starsi uczniowie mogli poczuć pod palcami tekst wydrukowany Breilem. Zdali sobie sprawę jak wielkiej koncentracji i wrażliwości palców wymaga czytanie takiego tekstu. Wg relacji pani Marzeny Kasprzak zakodowanie swojego imienia nie sprawiło uczniom najmniejszego problemu. To działanie również pojawiło się na zajęciach u pań Joanny Konary i Katarzyny Żmudy.
Na lekcjach, u pani Bernadety Marczak, młodzież zakodowała swoimi kropkami alfabet i doskonale później bawiła się szyfrowaniem haseł promujących Dzień Kropki. Z kolei inne klasy z kółek wykonały gry planszowe, które posłużą do powtórek.
Na języku niemieckim, u pani Kingi Wośkowiak, uczniowie wykonywali pracę z kropek. Wyszukiwali słowo, które jest dla nich ważne, ciekawe lub zabawne i zapisywali je po niemiecku kropkami oraz przedstawiali graficznie, także za pomocą kropek. Przy okazji ćwiczona była praca ze słownikiem.
W wielu klasach uczniowie ze swoich prac wykonali gazetki oraz przyozdobili korytarz szkolny. Po prostu kropki były wszędzie – nie tylko na końcu zdania ale także na rękach, ubraniach i na papierze.
Ten radosny, na początku roku szkolnego, dzień zintegrował uczniów, pobudził ich do działania. Stał się również okazją do rozmów na temat radzenia sobie z przeciwnościami losu. Za rok kolejny Dzień Kropki.
Bernadeta Marczak