Czerpanie papieru to fascynujące zajęcie

30. 09. i 3.10. odbyło się w naszej szkole „Spotkanie z historią – warsztaty – Papier ręcznie czerpany.” W tych dniach dzieci z kl. trzecich i drugich zapoznawały się z dawną sztuką wytwarzania papieru. Dzieci poznawały historię papieru, a następnie czerpały papier z dębowej kadzi, w taki sposób, jak odbywało się to przed wiekami. Używając zabytkowej praski, odciskały wyczerpany papier, a potem ozdabiały kartkę, kaligrafując ją gęsim piórem. Mogły przez chwilę poczuć się jak prawdziwi odkrywcy i badacze renesansu. Uświadomiły też sobie, jaką rolę wciąż odgrywa papier, nawet w dobie Internetu. Bogatsi o nowe doświadczenie powrócili ze swoimi odkryciami do domu, by podzielić się zdobytą wiedzą ze swą rodziną.
Iwona Hertig

papier4

papier3

papier2

Skip to content