Cordoba w Hiszpanii. W ramach mobilności edukacyjnej uczniów i nauczycieli ERASMUS + 2022 r.

W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 2 w Mosinie realizuje projekt współfinansowany ze źródeł Unii Europejskiej w ramach europejskiego programu Erasmus +. Dzięki temu kadra pedagogiczna oraz uczniowie naszej szkoły wyjechali na mobilność zagraniczną, w celach edukacyjnych, do partnerskich placówek oświatowych w Cordobie, w Hiszpanii.

Projekt koordynowany jest przez nauczycieli szkoły pod nadzorem pani Dyrektor Alicji Trybus.

Mobilność odbyła się  w terminie od 4 do 11 czerwca. Grupa dwunastu uczniów i czterech nauczycielek rozpoczęła swoją edukacyjną przygodę w słonecznej, zabytkowej Andaluzji, w szkołach Cordoby. Tematami mobilności edukacyjnych były EKOLOGIA oraz KULTURA I KREATYWNOŚĆ.

Hiszpania powitała nas gorącą letnią aurą, wspaniałym jedzeniem, egzotyką krajobrazów i różnorodnością zabytków, ale przede wszystkim otwartością i serdecznością ludzi z którymi mieliśmy przyjemność pracować i spędzać wolny czas. Budowane w takiej miłej i serdecznej atmosferze relacje, zaowocowały wieloma wspaniałymi kontaktami, znajomościami wśród naszych uczniów oraz spotkaniami poza ustalonym planem działania. Dzięki temu mieliśmy okazję pojechać na całodniową wycieczkę do pięknej Malagi i bawić się w cudownych wodach Morza Alborańskiego.

Każdego ranka wyruszaliśmy autobusem do szkół w Cordobie, aby poznać ich strukturę, przyjaznych uczniów i nauczycieli oraz czynnie uczestniczyć w różnych zajęciach. Pobyt w szkołach Colegio Seneca i Colegio Betica – Mudarra pokazał nam, że tak naprawdę nie ma dużych różnic, pomiędzy Polską, a Hiszpanią w wyposażeniu obiektów, sposobach prowadzenia zajęć, wykorzystaniu materiałów i narzędzi w procesie nauczania. Dzieci są otwarte, spontaniczne  i ciekawe świata, jak w Polsce. Wyraziły ogromną i głośną chęć przyjazdu do naszej ojczyzny. W czasie zajęć nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem podejmowali zadania. Bariera językowa nie istniała, nasi podopieczni świetnie posługiwali się językiem angielskim! Podczas zajęć tworzyli ogród warzywny w szkole (sadzili pomidory), wykonywali mandale z różnych naturalnych, znalezionych w parku okazów, uczyli się gry na instrumentach ”z odzysku”, kreatywnego zarządzania swoim czasem, a przede wszystkim integrowali się ze sobą, rówieśnikami z Hiszpanii i poznawali wartość kultury kolejnej części Starego Kontynentu.

Wspaniałym doświadczeniem było codzienne zwiedzanie Cordoby. Po obiedzie i po krótkim odpoczynku ruszaliśmy w trasy. Dzisiaj znamy już to miasto, jak Mosinę;) Zwiedziliśmy Plaza de Toros Los Califas, Palacio de Viana, Mezquita Cathedral i wiele innych wpaniałych miejsc. Chłodziliśmy się od 40 stopniowego upału we wszystkich wodnych kaskadach, szczególnie miło było na Plaza de las Tendillas, a najbardziej filozoficzne przemyślenia dopadały naszych podopiecznych wieczorami na Puente Romano de Cordoba. (koniecznie odsyłam do galerii )

        W wyniku zrealizowanej mobilności uczniowie i uczennice przede wszystkim zintegrowali się i otworzyli na świat. Zwiększyli kompetencje w zakresie autoprezentacji oraz komunikacyjne. Ćwiczyli również współpracę w grupie rówieśniczej oraz nauczyli się wspólnego, efektywnego realizowania zadań i rozwiązywania ewentualnych problemów. Zwiększyli kompetencje w zakresie zarządzania czasem i zarządzania sobą w czasie, jak również nauczyli się planować zadania i wywiązywać się z terminów. W wyniku zrealizowanej mobilności uczniowie i uczennice rozwinęli swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Ten wyjazd pod każdym względem był dla nas wszystkich bardzo udany i przekroczył nasze oczekiwania. Opieka i życzliwość naszych koordynatorów projektu Europe Connexion, jak i wszystkich osób spotkanych w czasie wyjazdu, sprawiła, że z wielkim żalem opuszczaliśmy Hiszpanię. Im większe wyzwanie, tym większa satysfakcja podczas jego realizacji. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne edukacyjne poznawanie świata.

GALERIA

Agata Nowak

Skip to content