Akcja Społeczno – Edukacyjna „ŻONKILE”

W kolejnych latach II wojny światowej  (1939-1945) Niemcy tworzyli getta, czyli zamknięte dzielnice, w których zmuszeni byli mieszkać Żydzi. Największe  getto znajdowało się w Warszawie i to w tym getcie miało miejsce powstanie, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. By upamiętnić te wydarzenia co roku w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN organizuje Akcję ŻONKIL. Symbolem pamięci o powstaniu jest kwiat- żonkil, co łączy się z historią Marka Edelmana- jednego z przywódców powstania. Po wojnie starał się on zachować pamięć o wydarzeniach i ludziach z getta. Co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego bukiet żółtych kwiatów.

Teraz my kontynuujemy jego działania. 19 kwietnia tysiące wolontariuszek i wolontariuszy wręcza przechodniom papierowe żonkile. W ten sposób upamiętniamy bohaterki i bohaterów walczących w powstaniu w getcie warszawskim i pokazujemy, że:

# ŁączyNasPamięć

Społeczność uczniowska naszej szkoły już po raz ósmy bierze udział w akcji Żonkile. Uczniowie przypną żółte żonkile na znak pamięci, odwiedzą cmentarz żydowski oraz wezmą udział  lekcjach, na których zostaną wykorzystane materiały edukacyjne przygotowane przez Muzeum Polin dla poszczególnych poziomów nauczania.  Materiały edukacyjne ( słuchowiska, filmy, opowiadania, karty pracy) odnoszą się do hasła: „Miłość w getcie”.

W kontekście bieżącej wojny , to nauczyciele zadecydują, czy ich uczniowie będą uczestniczyli w lekcjach o tematyce wojennej, czy są w stanie rozmawiać o wojnie.          

#AkcjaŻonkile

                                                                                                             Koordynator akcji- Danuta Białas

Skip to content