Przygoda Franklina

Przed tygodniem, ostatniego dnia nauki stacjonarnej młodszych uczniów udało się zakończyć konkurs plastyczny dla pierwszoklasistów pt. „Przygoda Franklina”. Prace dostarczyło nam 15 dzieci. Wszyscy uczestnicy otrzymali gratulacje i książeczkę w nagrodę!

Seria książek, których bohaterem jest mały żółwik należy do jednych z najczęściej wypożyczanych przez uczniów ćwiczących umiejętność czytania. Książki te zwracają uwagę nie tylko pięknymi ilustracjami Brendy Clark, ale przede wszystkim ciekawymi, dopasowanymi do rozwoju dzieci, opisanymi prostym językiem przygodami Franklina i jego przyjaciół: Misia, Ślimaka, Wydry, Gąski, Lisa, Skunksa, Królika, Bobra, Szopa i Borsuka.

Ciekawa jest historia tej poczytnej serii. Pierwsza książeczka powstała w 1983r. Napisała ją dla swojej córeczki kanadyjska dziennikarka, Paulette Bourgeois. Pewnej nocy, gdy mała znowu nie mogła spać, oglądały razem odcinek popularnego wtedy serialu M*A*S*H. Jeden z głównych bohaterów, Benjamin Franklin, wesoły, wygadany, a czasem złośliwy chirurg wojskowy, był jednocześnie człowiekiem bardzo wrażliwym. Bardzo nie lubił ciemnych, zamkniętych pomieszczeń. W oglądanym wtedy odcinku bohater nie chciał wejść do jaskini i wyznał: „Jestem tak przerażony, że gdybym był żółwiem, bałbym się wejść do własnej skorupy”. I tak mama wymyśliła dla swojej lękliwej córeczki opowieść o niedużym zielonym żółwiu, który bał się małych, ciemnych miejsc, w tym własnej skorupy. Imię zaczerpnęła od bohatera serialu. A potem…powstało więcej opowiadań:)

Początkowo nie we wszystkich wersjach językowych tytułowy bohater nosił imię Franklin – np. w tłumaczeniu na język duński nazywał się Morten, a w wersji francuskiej – Benjamin. Dopiero później wraz z pojawieniem się ekranizacji i płyt DVD zdecydowano, że wszyscy wydawcy będą musieli zachować oryginalne imię bohatera.

Każde opowiadanie Franklina dotyczy jednego tematu. Żółwik opowiada jak pierwszy raz nocował pod namiotem, jak z niecierpliwością czekał na narodziny swojej siostrzyczki. Tłumaczy, jak ważny jest kask rowerowy, albo dlaczego musiał iść do szpitala. A jeszcze – dlaczego warto mówić swoim bliskim „kocham cię”, „przepraszam”, albo jak pokonać tremę. I wiele innych tematów, które zajmują głowy uczniów rozpoczynających wielką przygodę z literaturą!

Jakie opowieści wybrali pierwszoklasiści? Można się domyślić oglądając galerię prac. Zapraszamy!

GALERIA PRAC

Nauczycielki z biblioteki szkolnej:)